Kādu fotokameru iegādāties pirmo?

Kādu fotokameru iegādāties pirmo?

Raksts domāts visiem, kuri vēlas iegādāties fotokameru, bet nezin, ar ko sākt. Digitālo kompaktkameru, spoguļkameru vai varbūt filmu spoguļkameru? Kādu marku izvēlēties - Canon, Nikon, Sony, Olympus vai citu?

Vispirms jāuzdod jautājums – kādiem nolūkiem fotokamera vajadzīga? Jums nepieciešama fotokamera, kas vienmēr ir kabatā un nevēlāties iedziļināties kameras uzstādījumos vai vēlaties sākt aizrauties ar fotografēšanu un iegūt skaistas, kvalitatīvas fotogrāfijas? Otrs jautājums - cik lielu naudas summu varat atvēlēt pirkumam?

Pie katras fotokameras izvēles OBJEKTIVS.LV sniegs savu vērtējumu.


Izvēle Nr.1 KOMPAKTKAMERA *****

Ja Jums nepieciešama neliela izmēra digitāla fotokamera, ar ko vienkārši veikt foto uzņēmumus, izvēlaties kompaktkameru. Neiesakām ilgi pētīt šādu fotokameru klāstu internetā un meklēt kameru testus, princips visām kompaktkamerām ir ļoti līdzīgs - fotografēšanai tiek izmantoti automātiskie uzstādījumi, pēc principa – „ieslēdz – nospied podziņu – gatavs – izslēdz”. Ja būs nepieciešams uzņemt attēlus tumsā, kamera automātiski ieslēgs iebūvētu zibspuldzi, līdz ar to ne par ko nav jāsatraucas - kamera domās Jūsu vietā. Kompaktkameru ar korpusu Jūsu mīļākajā krāsā var nopirkt sākot ar 50Ls.


Izvēle Nr.2 KAMERA TELEFONĀ *****


Ja Jums nepieciešama komptaktkamera, kura visu laiku ir kabatā un esat jauno tehnoloģiju atbalstītājs - OBJEKTIVS.LV iesaka iegādāties viedtālruni ar labu kameru. Kāpēc tērēt naudu kompatkameras iegādei, domāt, vai neesat atkal to aizmirsuši mājās, ja var iegādāties mūsdienīgu telefonu ar kameru. Iegūstamā attēla kvalitāte atkarīga no konkrēta telefona, piemēram, Nokia N8 sevi dēvē šādi - „Pasaulē labākais tālrunis ar kameru”. Protams, tas nav vienīgais, ir daudz citu labu telefonu, ar kuriem var uzņemt foto un to kvalitāte būs salīdzinoši laba - Sony Ericsson, Samsung, HTC u.c. Šāda telefona cena ir no 200Ls, bet atceraties - Jūs iegūstat pilnvērtīgu telefonu, kurā ir iespēja lietot internetu, e-pastu, u.c., kā arī fotokameru.Izvēle Nr.3 AUGSTAS VEIKTSPĒJAS KOMPAKTKAMERA *****

Ja Jums ir vēlme savā īpašumā iegūt gudru kompaktkameru, t.i. kurai būs iespēja pašam uzstādīt fotografēšanas režīmus, OBJEKTIVS.LV iesaka izvēlēties augstas veiktspējas kompaktkameru jeb advancēto kompaktkameru. Salīdzinot ar kompaktkameru, augstas veiktspējas kompaktkamera pēc izskata būs nedaudz lielāka un arī nopietnāka. Kamera ļaus uzstādīt fotografēšanas režīmus gan automātiski, gan manuāli, kas arī ir viena no būtiskajām atšķirībām. Protams, attēlu kvalitāte arī būs labāka. Šo kameru popularitāte pēdējos gados ir kritusies, bet tas nenozīmē, ka šādu kameru tirgū nav, tās attīstās un priecē lietotājus arī šodien. Augstas veiktspējas kompaktkameras cena ir sākot no 250Ls.


Izvēle Nr.4 FILMU SPOGUĻKAMERA *****

Ja vēlaties sajusties kā īsts fotomākslinieks, kurš katru kadru pārdomā, pilnīgi pārvalda fotokameras uzstādījumus, varat izvēlēties 35mm filmas spoguļkameru. Filmiņai ir neliels kadru skaits, tas ļaus Jums domāt un tikai tad fotografēt, Jūs taču negribēsiet nofotografēt 36 kadru filmiņu, attīstīt, noskanēt un izmest ārā. Tāpēc ir nepieciešamas vismaz nelielas zināšanas par kameru un ekspozīciju. Tā kā pirms vairākiem gadiem analogās kameras bija ļoti izplatītas un šobrīd interesē tikai īstu fotomīli, OBJEKTIVS.LV iesaka iegūt lietotu kameru. Vispopulārākās ir padomju laika kameras - Kiev, Zenit, Fed, Zorkij un Smena. Priecē kameru cenas, sākot ar 10Ls, cena atkarīga no kameras modeļa un tehniskā stāvokļa. Labākus rezultātus varēsiet sasniegt ar jaunākām, lietotām filmu spoguļkamerām, kuras nemaz tik dārgi nemaksā. Kameras var meklēt Latvijas sludinājumu portālā ss.lv, savukārt, ja Jums šķiet, ka tur ir maza izvēle, varat kameru pasūtīt eBay. Ja Jūsu izvēle ir filmu spoguļkamera, jāatceras par filmiņu iegādi. Filmu attīstīšanu jāuztic meistaram/labam salonam, bet ikviens mājās pats var ierīkot nelielu foto laboratoriju un radīt fotogrāfiju!

 

Izvēle Nr.5 IESĀCĒJA SPOGUĻKAMERA *****

Ja vēlaties iegūt kvalitatīvus digitālos attēlus un sākt nodarboties ar fotografēšanu, un Jūs nebaida fakts, ka kameru kabatā nevarēs ielikt, izvēle ir skaidra – digitālā spoguļkamera. Ar šo kameru paveras visas tehniskās iespējas – automātiska un manuāla režīmu uzstādīšana, dažādas fokusēšanas iespējas, objektīvu maiņa, augsta attēlu kvalitāte. Kāpēc to dēvē par spoguļkameru? Jo visās spoguļkamerās, arī filmu, ir iebūvēts spogulis, kurš gaismu, caur objektīvu, noved skatu meklētājā, kurā precīzi var redzēt to, kas tiks uzņemts. Kā tiek iegūta fotogrāfija? Nospiežot slēdzi, spogulis paceļas un gaisma, caur objektīvu, pa taisno nonākt uz gaismas jūtīgo materiālu. Digitālām fotokamerām tā ir matrica (sensors) un atšķirībā no citām kamerām spoguļkameras matricas izmērs ir lielāks, ar ko izskaidrojama attēla augstāka kvalitāte. Filmu spoguļkamerām gaismas jūtīgais materiāls ir filma. Attēlu kvalitāte atkarīga arī no objektīva, jo tieši caur to gaisma nonāk uz matricas (filmas). Pērkot iesācēju digitālo spoguļkameru, komplektā ir standarta objektīvs (KIT), iesakām pirkt objektīvu ar stabilizatoru - vibrācijas samazināšanas stabilizācijas sistēma. Digitālo spoguļkameru varat pirkt arī bez objektīva (BODY), pērkot objektīvu atsevišķi. Mūsdienās digitālā spoguļkamera paliek arvien populārāka, jo ikviens var iegūt digitālo spoguļkameru par salīdzinoši zemu cenu. Iesācēju spoguļkameru cena ar standarta objektīvu - no 300Ls. Ar laiku varēsiet papildināt savu foto somu ar objektīvu un zibspuldzi pēc vajadzības. OBJEKTIVS.LV šo izvēli novērtēja visaugstāk.


Kādu marku izvēlēties - Canon, Nikon, Sony, Olympus vai citu?

Fotokameru ražotāju ir daudz, var apmulst no to daudzuma. Digitālo fotokameru līderpozīcijas ieņem Canon un Nikon, kas ik gadu, soli pa solim, iet viens otram blakus. Pēdējos gados Nikon kameras ir kļuvušas populārākas gan iesācēju, gan profesionāļu vidū. OBJEKTIVS.LV neko sliktu nesaka par citiem kameru ražotājiem, bet mūsu mērķis ir vienkāršot fotokameras izvēli, tāpēc iesakām izvēlēties starp Canon un Nikon, ja vien jūsu izvēle nav kompaktkamera, jo tad varat izvēlēties kameru, kas vizuāli liekas pievilcīgāka. Kura kamera labāka Canon vai Nikon? Uz šo jautājumu nevar atbildēt, jo abiem ražotājiem ir līdzīgas kameras gan iesācējiem, gan profesionāļiem, protams, ar nelielām atšķirībām, kuras varētu uzskaitīt detalizētā kameru salīdzināšanā. Jāatzīmē, ka spoguļkamerai liela nozīme ir objektīvam, un arī šajā ziņā Canon un Nikon ir „bagāti” ar objektīvu klāstu. Tad kuru izvēlēties? Pirmkārt, iesakām aplūkot kameras internetā. Piemēram, Digital Photography Review - www.dpreview.com varēsiet atrast noderīgu informāciju par jebkuru kameru. Nākošais solis ir paturēt kameru rokās. Ērtāku kameru biežāk gribēsiet turēt rokās un izvēle pati pie Jums atnāks.


Apkopojums:

Šajā rakstā, OBJEKTIVS.LV pie kameru izvēles nepieminēja profesionālo spoguļkameru, kā arī vidēja formāta kameras, jo kā pirmo, tās noteikti neiesakām pirkt.

Pērkot digitālo fotokameru, Jums vajadzīga atmiņu karte, ja vien, pērkot fotokameru, tā nav komplektā. Ir vairāki karšu tipi, atbilstoši Jūsu kamerai, iesakām pirkt karti sākot ar 4GB. Ja Jūsu fotokameru nevar ielikt kabatā, padomājat par fotosomas iegādi.

Un atceraties, fotografē fotogrāfs! Kamera ir rokas pagarinājums! Pērciet kameru un sāciet fotografēt nevis mēnešiem pētiet kameru testus un lauziet galvu tās izvēlē!

23.10.2011